21 lipca 2018

JAK DBAĆ O WYSOKIEJ JAKOŚCI GARNKI I PATELNIE.

W czasach, kiedy po raz pierwszy się wyprowadziłeś, prawdopodobnie miałeś tanie garnki i patelnie, o których nie pomyślałeś. W końcu były tylko częścią jakiegoś zestawu kuchennego, a dbanie o nie nie pomogłoby im przetrwać o wiele dłużej.

Jak dbać o swoje garnki i patelnie wysokiej jakości?

Ale teraz, gdy już od jakiegoś czasu jesteś sam i stworzyłeś kolekcję wysokiej jakości naczyń, chcesz mieć pewność, że chronisz swoją inwestycję – niektóre z tych rzeczy mogą służyć Ci przez resztę życia!

Mając to na uwadze, oto jak dbać o jakość garnków i patelni:

Weź pod uwagę materiał.

Materiał, z którego wykonane są garnki i patelnie, będzie miał wpływ na sposób ich czyszczenia i konserwacji. Z tego powodu należy nie tylko znać i stosować się do materiałów, z których wykonano naczynia kuchenne, ale także znać idealne warunki ich pielęgnacji. Oto materiały używane do produkcji wysokiej klasy naczyń kuchennych:

Stal nierdzewna.

Naczynia kuchenne ze stali nierdzewnej są często wykonane z kilku metali. Jeśli garnki i patelnie są trójwarstwowe, oznacza to, że mają trzy warstwy. Często zewnętrzne warstwy są wykonane ze stali nierdzewnej i innego metalu, zazwyczaj aluminium.
Garnki wielowarstwowe są uważane za wysokiej jakości, ponieważ posiadają cechy kilku metali, z których wszystkie są owinięte w jedno urządzenie. Na przykład, stal nierdzewna osiąga wysokie temperatury i jest świetna do siekania i smażenia żywności. Aluminium równomiernie rozprowadza ciepło, zapobiegając powstawaniu gorących plam i poparzeniom.

Powlekany materiał.

Naczynia pokryte emalią, ceramiką lub porcelaną ze stalą nierdzewną są naczyniami nieprzylepnymi. Teflonowe patelnie mogą być niebezpieczne, gdy są używane w wysokiej temperaturze, ale powlekana ceramicznie stal nierdzewna jest bezpieczna w użyciu w wysokiej temperaturze.
W rzeczywistości, można używać patelnie w wysokich temperaturach i będą one całkowicie bezpieczne dla żywności. Co ważniejsze, konstrukcja skutecznie zapobiega przywieraniu jedzenia.

Żeliwo.

Naturalnie odporne na przyklejanie się żeliwo ma wytrzymałą konstrukcję, która trwa przez całe życie. Żeliwo może również nadać Twojemu jedzeniu dodatkowy smak.

Czyszczenie.

Wysokiej jakości garnki i patelnie, bez względu na ich konstrukcję i materiał, są dość bezpieczne w użyciu w dowolny sposób. Możesz smażyć na niskim lub wysokim ogniu bez obawy o topnienie powłoki. Podczas mycia naczyń należy zwracać na nie szczególną uwagę. To, co robisz, zależy od materiału.

Stal nierdzewna.

Stal nierdzewna jest podatna na przebarwienia i ślady spalania, co jest szkodą, biorąc pod uwagę, że są one tak błyszczące, gdy po raz pierwszy je kupujemy. Jeśli jednak po wielokrotnym użyciu Twoje patelnie mają ślady, możesz sprawić, że będą wyglądały jak nowe. Oczywiście najlepiej zapobiegać powstawaniu przebarwień.
Unikaj moczenia patelni, jeśli możesz, ponieważ w woda z kranu może spowodować rdzę. Po użyciu naczynia użyj płynu do naczyń lub zwykłego mydła.
W zmywarce powłoka może się odkleić ze stali nierdzewnej. Ale jeśli chcesz pozbyć się plam, musisz to zrobić ręcznie. Usuń ślady, czyszcząc garnki i patelnie przy użyciu środka czyszczącego do stali nierdzewnej, takiego jak środek do pielęgnacji.

Powlekany materiał.

W przypadku garnków i patelni pokrytych ceramiką należy zachować delikatność, ponieważ ich powłoka może zarysować się i odpryskać. Unikaj używania wełny stalowej do ich czyszczenia – mocz je w wodzie z mydłem, aby pomóc odkleić jedzenie.
Ponadto należy od razu wyczyścić patelnie. Powłoka może nasiąknąć smakiem, a jeśli potrawa pozostanie zbyt długo, wszystko inne, co gotujesz na niej będzie smakować jak ta jedna mocna potrawa.

Żeliwo.


Żeliwo jest unikalnym produktem, co oznacza, że czyszczenie będzie nieco inne. Natychmiast po użyciu należy go wyczyścić i nie moczyć, ponieważ żeliwo może rdzewieć. Nie używaj również mydła. Metal jest porowaty, co oznacza, że wchłonie smak mydła, dzięki czemu wszystkie potrawy przesiąkną tym smakiem.

Zamiast tego zmyj jedzenie i spłucz. Następnie wysuszyć ją całkowicie i wcieraj olej z garnka.

Porady dotyczące konserwacji.

Oprócz stosowania odpowiednich technik czyszczenia, podczas gotowania z użyciem wysokiej jakości garnków i patelni należy stosować najlepsze praktyki konserwacji.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu naczyniu dłużej przetrwać i zachować estetyczny wygląd:

  • Unikaj używania metalowych narzędzi kuchennych, ponieważ mogą porysować naczynia kuchenne. Zamiast tego należy użyć drewna lub silikonu.
  • Nie gotuj kwaśnych potraw (jak pomidory) w żeliwnych naczyniach kuchennych. Kwas może zjadać metal.
  • Naczynia pokryte powłoką powinny być czyszczone delikatnie, aby uniknąć odprysków porcelany.

Nie należy układać powlekanych garnków i patelni jeden na drugim. Przechowywanie ich w inny sposób (zawieszone na hakach, ułożone na bokach) może zapobiec zarysowaniom.

Zostaw komentarz

Please enter your name.
Please enter comment.